Popüler İmplant Soruları

Anasayfa / Popüler İmplant Soruları

Dental İmplant 4-5. jenerasyon titanyum alaşımdan üretilmektedir. Bu alaşım vücutta düşük enflamatuar yanıta neden olmaktadır. Başarı oranı % 95’in üzerindedir.

Dental implant gerekli ağız hijyeni sağlandığı takdirde hastalarımıza bir ömür hizmet edebilmektedir.

Cerrahi süresi yerleştirilecek implant adedine bağlı olarak lokal anestezi altında ağrısız olarak gerçekleşmektedir. Cerrahi sonrasında çeşitli yardımcı öneriler verilmektedir.

Genel sağlık durumu kontrol altında tutulan dişsiz hastalara; yeterli kemik hacmi ve kemik yoğunluğu varlığında dental implant uygulanabilir. Gerekli görüldüğü takdirde kendisini takip eden tıp doktorundan görüş istenir.

Dental implant sayısı eksik olan diş sayısına ve çene kemiğinizin durumuna göre planlanmaktadır.

İmplantta 2 aşamalı tedavi prosedürü izlenmektedir. İlk aşama implantın yerleştirilmesi, 2. aşama implant üstü protezin yapılmasıdır. İmplant operasyonu 1 implant için yaklaşık 15-30 dakikalık bir uygulamadır. İmplantların çene kemiği ile tam birleşmesini sağlamak amacıyla operasyondan sonra 3-4 aylık bekleme süresi vardır. Bunu takiben 10 gün içinde kalıcı implant üstü protezi yapılır. 3-4 aylık iyileşme sürecinde geçici bir protez yapılabilir.

Dental implant çiğneme kuvvetlerinin daha fazla olduğu arka dişlerin bulunduğu bölgeye yerleştirildiyse bu bölgeye geçici diş yapılması çok tercih edilmez.

Eğer tam dişsiz bir çeneye implant yapıldı ise, hastanın ağzındaki ameliyat yarası iyileşene kadar hiç protezini takmaması, ondan sonrada kemikle kaynaşma döneminde de implantların üzerine baskı gelmemesi için olabildiği kadar az takması ve sert yiyecekleri çiğnememesi önerilir. Bu tür protezlerde yumuşak astar malzemeleri kullanılarak, iyileşme döneminde implantların üzerine fazla basınç gelmesi engellenmeye çalışılır.

Eksik dişlerin yerine uygulanan implantlar; hastanın estetik ve fonksiyonel eksikliklerini tamamlayarak günlük sosyal hayatına sorunsuz katılmasını sağlar.

Geleneksel köprü- kuron protez yapılabilmesi için komşu dişlerin kesilmesi- küçültülmesi gereklidir. İmplant uygulaması sadece diş eksikliğinin olduğu bölgeye yapıldığı için yandaki komşu dişlere herhangi bir zarar vermez.

Tam dişsiz ağızlarda tutuculuğu arttıran destek implantlar aynı zamanda fizyolojik kemik erimesine büyük oranda önüne geçer.

 

Facebook

Twitter

Google Plus